Zespoł Łzy scena

Adam Konkol i “Agnieszka”, czyli historia popularnego przeboju zespołu ŁZY

Adam Konkol jest twórcą muzyki i tekstu do największego przeboju zespołu Łzy, czyli Agnieszki. Było ciepłe lato — tak właśnie zaczyna się piosenka, której tekst, a na pewno refren, zna prawie cała Polska. Piosenka powstała w roku 1998 a jej twórca do dziś posiada oryginalny tekst oprawiony w piękną ramkę.

Piosenka znalazła się na albumie „W związku z samotnością”, który uzyskał status platynowego. Dzięki Agnieszce o zespole Łzy w krótkim czasie usłyszała cała Polska!

Historia Agnieszki — przeboju Zespołu Łzy

Adam Konkol opowiada o powstaniu piosenki:

Pewnej nocy obudziłem się około godziny trzeciej a w moich myślach brzmiały słowa refrenu tej piosenki. Od razu wziąłem kartkę i długopis i zapisałem je. Rano po przebudzeniu automatycznie dopisałem zwrotkę, całość trwała zaledwie 5 minut. Wielkie przeboje powstają bardzo szybko. Wtedy przypuszczałem, że Agnieszka może być przebojem, ale nie wiedziałem, że nawet po 25 latach od jej powstania będzie ją nadal nuciło kolejne pokolenie!

Pomysł na tekst Agnieszki zaczerpnąłem z własnego życia. Gdy miałem 16 lat pojechałem na wakacje do Wisły, gdzie poznałem dziewczynę, co ciekawe o imieniu Ela, a nie Agnieszka i pochodziła, tak samo jak obecna wokalistka zespołu Łzy Paulina Titkin, z województwa świętokrzyskiego. Spędziliśmy ze sobą fajny czas, dużo rozmawialiśmy, spacerowaliśmy i obiecaliśmy do siebie pisać po rozstaniu. Jednak z czasem „Agnieszka” przestała mi odpisywać. Rok później znów pojechałem na wakacje w to samo miejsce, jednak w moim sercu Agnieszka już nie mieszkała.

Dużo osób pyta mnie o sławne zdanie „kochali się namiętnie w męskiej ubikacji”, ludzie pytają, czy naprawdę tak było, otóż muszę rozczarować wszystkich i powiedzieć, że nie…, po prostu to zdanie pasowało mi do całości tekstu.

Czy Agnieszka miała być największym przebojem Łez?

Adam Konkol od razu wiedział, że piosenka będzie dużym przebojem, jednak w studio nagrań pozostali muzycy nie do końca wierzyli w tę piosenkę, jak się okazało po latach, rację miał twórca piosenki.

Agnieszkę nigdy nie chciały grać duże rozgłośnie radiowe, jednak dzięki regionalnym i studenckim rozgłośniom oraz drodze pantoflowej hit zespołu Łzy oraz Adama Konkola stał się ponadczasowy.

Piosenka Agnieszka 2.0

Dziś Agnieszka jest obowiązkowym punktem podczas koncertu zespołu Łzy, Adam Konkol obliczył, że zespół zagrał ją tylko na koncertach około 3 tysięcy razy!

Co ciekawe, po 25 latach twórca Agnieszki postanowił napisać drugą część przeboju Agnieszka 2.0 była mroźna zima, tekst piosenki odpowiada na wiele pytań, między innymi, dlaczego Agnieszka przestała odpisywać chłopakowi z piosenki oraz jak miał na imię chłopak, który zakochał się w Agnieszce. Drugą część tego przeboju można posłuchać w portalach streamingowych oraz na YouTubie. Do piosenki powstał teledysk, gdzie lider i założyciel zespołu jest wspierany już przez nową wokalistkę Paulinę Titkin.